Profesionalna rehabilitacija

PROFESIONALNA REHABILITACIJA

Sektor za profesionalnu rehabilitaciju provodi politiku razvoja i unapređivanja profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, osmišljava i uvodi nove tehnologije i metode rada, organizira edukacije za stručne osobe  i poslodavce, razvija i provodi različite projekte, izrađuje uvjerenja o invaliditetu u odnosu na rad  te obavlja stručni nadzor nad radom centara za profesionalnu rehabilitaciju, zaštitnih i integrativnih radionica.

Unutar Sektora djeluju 3 službe:

Služba za profesionalnu rehabilitaciju provodi stručni nadzor nad radom centara za profesionalnu rehabilitaciju te radom zaštitnih i integrativnih radionica, izrađuje stručna mišljenja i stručne naputke iz djelokruga rada stručnih radnika i radnih instruktora, sudjeluje u programima usmjerenih senzibilizaciji svih sudionika u procesu profesionalne rehabilitacije te u različitim projektima. Postupno uvodi nove metodologije,  tehnologije i didaktičke pristupe namijenjene za rad u profesionalnoj rehabilitaciji.

Služba za razvoj projekata izrađuje prijedloge projekata vezanih za unapređenje područja profesionalne rehabilitacije, poticanja zapošljavanja i održavanje zaposlenosti osoba s invaliditetom te koordinira pripremom, razvojem, izradom i provedbom programa i projekata EU u području profesionalne rehabilitacije.

Služba za razvoj, evaluaciju i edukaciju usklađuje i koordinira stručnim razvojem, evaluacijom i edukacijom u području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, izrađuje Standarde usluga profesionalne rehabilitacije, Standarde osposobljavanja i znanja za stručne radnike i radne instruktore kao i Standarde kvalitete na području profesionalne rehabilitacije. Također,  organizira i provodi  različite edukacije i stručna usavršavanja, analizira i utvrđuje mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom te evaluira usluge profesionalne rehabilitacije kao i rad zaštitnih i integrativnih radionica.

U Sektoru za profesionalnu rehabilitaciju se obavljaju sljedeći poslovi:

  • provođenje politike razvoja i unaprjeđivanje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom
  • osmišljavanje izobrazbe za poslodavce i stručne osobe u području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom
  • suradnja s poslodavcima svrhu analiziranja i utvrđivanja mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom
  • uvođenje novih tehnologija namijenjenih zapošljavanju osoba s invaliditetom
  • izrada Uvjerenja o utvrđenom invaliditetu u odnosu na rad
  • izrada mišljenja i stavova u postupku donošenja propisa kojima se uređuje područje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom
  • provođenje stručnog nadzora nad radom centra za profesionalnu rehabilitaciju te integrativnim i zaštitnim radionicama
  • planiranje i provedba programa istraživanja i razvoja profesionalne rehabilitacije
  • vođenje i koordiniranje pripremom i razvojem programa i projekata EU u području profesionalne rehabilitacije
  • pružanje stručne podrške i suradnja s ostalim ustrojstvenim jedinicama

ŠTO JE PROFESIONALNA REHABILITACIJA

Profesionalna rehabilitacija podrazumijeva skup različitih aktivnosti usmjerenih na profesionalno i radno osposobljavanje, zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada ili u posebnim uvjetima rada (zaštitne i integrativne radionice). Sastavni je dio procesa rehabilitacije osoba s invaliditetom, kojoj je cilj osposobiti osobu s invaliditetom za prikladan posao, zaposliti je, odnosno omogućiti da zadrži posao i u njemu napreduje te da se profesionalno razvija.

Mjere i aktivnosti profesionalna rehabilitacija provodi se u skladu sa:

  1. Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 157/2013, 152/2014, 39/2018, 32/2020)
  2. Pravilnikom o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom (NN 75/2018, 145/2020)
  3. Pravilnikom o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN 75/2018, 120/2018, 37/2020)
  4. Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom (NN 75/2018)
  5. Pravilnikom o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 75/2018, 120/2018, 145/2020)
  6. Pravilnikom o zaštitnim radionicama i integrativnim radionicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN 75/2018)
  7. Cjenikom usluga profesionalne rehabilitacije 2024.
  8. Pravilnikom o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti (NN 78/2013)

Često postavljena pitanja

  • Tko provodi usluge profesionalne rehabilitacije

    Usluge profesionalne rehabilitacije provode centri za profesionalnu rehabilitaciju temeljem prethodno dostavljene narudžbenice, medicinske i ostale potrebne dokumentacije.

    Proces profesionalne rehabilitacije je multidisciplinaran i sve usluge profesionalne rehabilitacije vodi, usklađuje i procjenjuje stručni tim.

    Sukladno Standardima usluga profesionalne rehabilitacije, koji su dio Pravilnika o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom, predviđeno je 12 različitih usluga koje provode centri za profesionalnu rehabilitaciju, samostalno ili u suradnji s drugom ustanovom koja ispunjava uvjete u skladu s pravilima profesionalne rehabilitacije.

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek

    Adresa: Tadije Smičiklasa 2, 31000 Osijek

    Telefon: 031/ 208 308,    031/ 496 847

    Faks: 031/ 208 310

    E-adresa: pravna.sluzba@cpr.hr

    www.cpr.hr

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb

    Adresa: Republike Austrije 1, 10000 Zagreb

    Telefon: 01/ 6461 – 230

    Faks: 01/ 6461 – 237

    E-adresa: info@cprz.hr

    www.cprz.hr

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka

    Adresa: Wenzelova 3/A, 51000 Rijeka

    Telefon: 051/ 546 – 451

    Faks: 051/ 687 – 588

    E-adresa: info@cpr-rijeka.hr

    www.cpr-rijeka.hr

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Split

    Adresa:  Petravićeva 23, 21000 Split

    Telefon: 021/ 240 – 340

    E-adresa: info@czprs.hr

    www.czprs.hr

  • Koje su sve usluge profesionalne rehabilitacije

    USLUGA 1 – Rehabilitacijska procjena razine radnih sposobnosti, znanja, vještina, radnih navika i profesionalnih interesa – rehabilitacijska procjena je početna faza u procesu profesionalne rehabilitacije. Uključenje u profesionalnu rehabilitaciju podrazumijeva individualno utvrđivanje trenutačnog stanja osobe s invaliditetom (rehabilitacijsku procjenu/sveobuhvatnu dijagnostiku).

     

    Podusluga 1.1. Rehabilitacijska procjena – Utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad- cjelovita procjena osobe s invaliditetom zbog utvrđivanja invaliditeta u odnosu na rad osobama s invaliditetom koje do sada nisu ispunile kriterije za upis u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.

     

    USLUGA 2 – Pomoć u prevladavanju različitih poteškoća koje onemogućuju uključivanje u daljnje usluge profesionalne rehabilitacije – usluga se sastoji od primjene niza različitih, ponajprije savjetodavnih i psihoterapijskih individualnih i grupnih pristupa i metoda.

    USLUGA 3 – Izrada perspektiva – cilj ove usluge je osmisliti individualni strukovni plan obrazovanja i rehabilitacije koji je prilagođen situaciji pojedinca.

    USLUGA 4 – Analiza određenog radnog mjesta i radnog okruženja – svrha usluge je procijeniti usklađenost radnog mjesta s preostalim radnim i općim sposobnostima osobe s invaliditetom te njezinim iskustvima, znanjima i vještinama stečenim poslom ili osposobljavanjem.

     

    USLUGA 5 – Stručna podrška i praćenje tijekom obrazovanja i osposobljavanja ili usavršavanja s obrazovnim programom – u uslugu se uključuju korisnici kada se predviđeni obrazovni program odvija izvan centra za profesionalnu rehabilitaciju zbog čega su potrebni kontinuirano praćenje i stručna podrška korisniku i/ili u situacijama u kojima se predviđa da korisnik bez pravilnog stručnog usmjeravanja i podrške ne bi bio uspješan u procesu odabranog programa obrazovanja/osposobljavanja/usavršavanja.

     

    USLUGA 6 – Stručna podrška i praćenje na određenom radnom mjestu i radnom okruženju

    Usluga je namijenjena osobama s invaliditetom koje se zapošljavaju na otvorenom tržištu rada kojima su potrebni specifični i individualizirani oblici stručne podrške i praćenja za uspješnu prilagodbu poslu i radnoj okolini zbog očekivanih poteškoća u svladavanju i zadržavanju posla te uključivanju u radno okruženje.

     

    USLUGA 7 – Jačanje radnih potencijala i profesionalnih kompetencija (Radni centar) – Radni centar oblik je rehabilitacijske aktivnosti koja podrazumijeva „učenje kroz rad“. Provedbom usluge osobe s invaliditetom praktično stječu i usavršavaju znanja, vještine i navike potrebne za obavljanje poslova pojedinog zanimanja na konkretnom proizvodu, odnosno fazi rada (zanatsko-industrijska zanimanja).

    USLUGA 8 – Jačanje radnih potencijala i profesionalnih kompetencija (Virtualna radionica) – Virtualna radionica (vježbenička tvrtka) oblik je rehabilitacijske aktivnosti koja podrazumijeva „učenje kroz rad“. Provedbom usluge osobe s invaliditetom praktično stječu i usavršavaju znanja i vještine potrebne za obavljanje administrativnih, financijsko-računovodstvenih, komercijalno-marketinških i sl. poslova.

    USLUGA 9 – Izrada plana prilagodbe radnog mjesta i radnog okoliša – (arhitektonska prilagodba) te potrebne prilagodbe opreme i sredstava za rad (tehnička prilagodba) – usluga obuhvaća različite prijedloge mjera za prilagodbu radnog mjesta i radnog okoliša, te prilagodbu opreme i sredstva za rad koje na razini konkretnog posla smanjuju opterećenje, zahtjeve i različite štetne utjecaje i tako posredno povećavaju radnu učinkovitost osobe s invaliditetom.

    USLUGA 10 – Procjena radne učinkovitosti – usluga je namijenjena ostvarivanju subvencije plaće za osobe s invaliditetom zbog smanjene radne učinkovitosti koja je posljedica invaliditeta u skladu s Pravilnikom o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom. Usluga je također osnova za procjenu mogućnosti zapošljavanja nezaposlenih osoba s invaliditetom.

    USLUGA 11 – Radno osposobljavanje na konkretnom radnom mjestu – usluga podrazumijeva usvajanje novih i usavršavanje postojećih radnih vještina kroz rad na konkretnom radnom mjestu, jačanje radnih potencijala, povećanje efikasnosti rada i mogućnosti za uspješnu prilagodbu u radnoj okolini, pogotovo ako je osoba bila duže vrijeme izvan radnog procesa (uslijed dugotrajnih bolovanja, iznenadnih promjena u zdravstvenom stanju te duže nezaposlenosti). Aktivnosti usluge usmjerene su na razvoj, očuvanje i poboljšanje produktivnosti osobe.

     

    USLUGA 12 – Obrazovanje, osposobljavanje ili usavršavanje s kraćim obrazovnim programom – usluga podrazumijeva stjecanje znanja i vještina kroz verificirane obrazovne programe, koji će osobi s invaliditetom omogućiti uspješno zapošljavanje i rad. U uslugu se uključuju korisnici nakon provedenih usluga Rehabilitacijska procjena ili Izrada perspektiva, ukoliko je  nalazom i mišljenjem preporučena usluga obrazovanja, osposobljavanja ili usavršavanja s kraćim obrazovnim programom, a prema Individualnom planu profesionalne rehabilitacije.

  • Tko može naručiti usluge profesionalne rehabilitacije?

    Naručitelji usluga profesionalne rehabilitacije mogu biti:

      • Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje
      • Hrvatski zavod za zapošljavanje
      • Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
      • Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom
      • ministarstvo nadležno za socijalnu politiku preko centara za socijalnu skrb
      • osiguravajuće društvo
      • poslodavac
      • jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
      • privatni naručitelj (osoba s invaliditetom, roditelj, zakonski zastupnik, skrbnik).
  • Što su zaštitne i integrativne radionice i kako se mogu osnovati?

    Integrativna radionica je ustanova ili trgovačko društvo koje zapošljava osobe s invaliditetom na temelju nalaza i mišljenja centra za profesionalnu rehabilitaciju.

    Integrativna radionica mora imati zaposleno najmanje 40% osoba s invaliditetom u odnosu na ukupan broj zaposlenih.

    Zaštitna radionica je ustanova ili trgovačko društvo koje osigurava zaštitna radna mjesta za osobe s invaliditetom za koje je nalazom i mišljenjem centra za profesionalnu rehabilitaciju utvrđeno da su zapošljive samo na zaštitnim radnim mjestima, a zbog svog invaliditeta mogu postići od 30% do 70% očekivane radne učinkovitosti.

    Zaštitna radionica mora imati najmanje 5 zaposlenih, a od ukupnog broja zaposlenih najmanje 51% moraju biti osobe s invaliditetom, od kojih 20% mora biti zaposleno na zaštitnim radnim mjestima.

    Zaštitno zapošljavanje je zapošljavanje osobe s invaliditetom na radnom mjestu i u radnoj okolini koji su prilagođeni radnim sposobnostima i potrebama osobe s invaliditetom koja nije zapošljiva na redovnom radnom mjestu.  Zaštitna radna mjesta nastaju kada se redovno radno mjesto razdijeli na više funkcionalno povezanih zaštitnih radnih mjesta. Na jednom zaštitnom radnom mjestu radi jedna osoba s invaliditetom.

    Poslodavac može osnovati posebnu radnu jedinicu za zapošljavanje osoba s invaliditetom ako je aktom poslodavca osnovana kao posebna obračunska jedinica, koja može steći status zaštitne ili integrativne radionice ako ispuni sve uvjete propisane Pravilnikom o zaštitnim i integrativnim radionicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN 75/2018).

  • Što je razumna prilagodba radnog mjesta?

    RAZUMNA PRILAGODBA  radnog mjesta znači potrebnu i odgovarajuću prilagodbu i podešavanja koja ne predstavljaju nerazmjerno ili neprimjereno opterećenje, da bi se u pojedinačnom slučaju, tamo gdje je to potrebno, osobama s invaliditetom osiguralo zapošljavanje i rad na ravnopravnoj osnovi s drugima. Osobe s invaliditetom mogu se zaposliti na otvorenom tržištu rada ili pod posebnim uvjetima, uz obvezu osiguranja razumne prilagodbe od strane poslodavca prilikom provedbe testiranja i/ili intervjua u okviru natječajnog postupka te obvezu osiguranja razumne prilagodbe radnog mjesta, uvjeta i organizacije rada.

    Razumna prilagodba je svaka promjena u vezi s radnim mjestom ili radnim okruženjem koja je potrebna da bi se osobi s invaliditetom omogućilo da se prijavi za određeno radno mjesto, obavlja svoj posao i u njemu napreduje ili sudjeluje u osposobljavanju .

    Poslodavac može prilagoditi radno mjesto samostalno ili u suradnji s centrom za profesionalnu rehabilitaciju koji izrađuje plan prilagodbe radnog mjesta.

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju izrađuje prijedlog i plan prilagodbe radnog mjesta kroz uslugu 9. Izrada plana prilagodbe radnog mjesta i radnog okoliša (arhitektonska prilagodba), te potrebne prilagodbe opreme i sredstava za rad (tehnička prilagodba)

    Usluga podrazumijeva prijedloge različitih mjera za prilagodbu radnog mjesta i radnog okoliša te prilagodbu opreme i sredstava za rad, koji na razini konkretnog posla smanjuju opterećenje, zahtjeve i različite štetne utjecaje i tako posredno povećavaju radnu učinkovitost osobe s invaliditetom.

    Provedba usluge je osnova za ostvarivanje prava na sufinanciranje troškova.

    Prilagodbe uključuju prilagodbu svih aspekata radnog mjesta i radnog okoliša: fizičkih, tehničkih, organizacijskih, kognitivnih, psihosocijalnih i dr. Usluga također uključuje i grubu procjenu visine troškova potrebnih za prilagodbu radnog mjesta i okruženja.

    Arhitektonska prilagodba radnog mjesta podrazumijeva prilagodbu prostora u kojem osoba s invaliditetom radi u smislu uklanjanja postojećih arhitektonskih barijera radi osiguranja nesmetanog pristupa, kretanja, boravka i rada osobi.

    Tehnička prilagodba radnog mjesta podrazumijeva prilagodbu opreme i sredstava za rad, ovisno o radnom mjestu i specifičnim potrebama osobe s invaliditetom, kako bi osoba mogla samostalno, bez puno dodatnog naprezanja, uspješno obavljati radne zadatke.

    Više informacija o mogućnostima za prilagodbu radnog mjesta i uvjeta rada  dostupno je u Priručnicima s preporukama za razumnu prilagodbu radnog mjesta   u download zoni).

  • Na koji način i u koju svrhu se utvrđuje invaliditet u odnosu na rad?

    U postupku utvrđivanja invaliditeta u odnosu na rad procjenjuje se funkcioniranje pojedinca, poteškoće i prepreke, te potrebe vezane uz zapošljavanje s obzirom na zdravstvene karakteristike osobe i čimbenike okoline.

    Stupanj invaliditeta u odnosu na rad određuje se pomoću ljestvice od pet stupnjeva (0 do 4), opisane u Pravilniku o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju NN 75/2018 (članak 4. i Prilogu 1).

    Procjena se provodi samo za one osobe s invaliditetom koje ne mogu ostvariti upis u Očevidnik ni po jednoj drugoj osnovi iz članka 4. Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja Očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom.

    Procjeni mogu pristupiti i zaposlene i nezaposlene osobe s invaliditetom.

    Utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad provode centri za profesionalnu rehabilitaciju.

     

    Kako bi se naručila usluga utvrđivanja invaliditeta u odnosu na rad, potrebno je učiniti sljedeće:

    Ispuniti narudžbenicu uz koju se prilaže medicinska i ostala potrebna dokumentacija važna za procjenu (dokaz o završenom obrazovanju, potvrda o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji HZMO-a,…).

    Narudžbenica je dostupna na web stranici svakog centra.

    Ispunjenu narudžbenicu s dokumentacijom  predati u centar za profesionalnu rehabilitaciju (poštom ili osobno).

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju naknadno obavještava naručitelja usluge o terminu procjene.

    Centri za profesionalnu rehabilitaciju posluju na sljedećim adresama:

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek

    Adresa: Tadije Smičiklasa 2, 31000 Osijek

    Telefon: 031/ 208 308,    031/ 496 847

    Faks: 031/ 208 310

    E-adresa: pravna.sluzba@cpr.hr

    www.cpr.hr

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb

    Adresa: Republike Austrije 1, 10000 Zagreb

    Telefon: 01/ 6461 – 230

    Faks: 01/ 6461 – 237

    E-adresa: info@cprz.hr

    www.cprz.hr

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka

    Adresa: Wenzelova 3/A, 51000 Rijeka

    Telefon: 051/ 546 – 451

    Faks: 051/ 687 – 588

    E-adresa: info@cpr-rijeka.hr

    www.cpr-rijeka.hr

     

    Centar za profesionalnu rehabilitaciju Split

    Adresa:  Petravićeva 23, 21000 Split

    Telefon: 021/ 240 – 340

    E-adresa: info@czprs.hr

    www.czprs.hr

     

    Na temelju pozitivnog nalaza i mišljenja Centra, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom izdaje Uvjerenje o utvrđenom invaliditetu u odnosu na rad koje se dostavlja osobi i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo radi evidencije u Registru o osobama s invaliditetom.

    Uvjerenje je valjan dokaz temeljem kojeg je moguć upis u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom sukladno Pravilniku o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom (NN 75/2018), kao i za ostvarivanje prava na prednost pri zapošljavanju sukladno čl. 9. st. 3. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 157/2013, 152/2014, 39/2018, 32/20).